VIP Transfer

Antalya Havalimanı - Otel Vip Transfer Hizmeti

 1. Nereden
 2. Nereye
 3. Kişi Sayısı
 4. Transfer Tarihi
 5. Saat
 1. Geri Transfer
  (indirim 10%)
 2. Transfer Tarihi
 3. Saat
 4. Para birimi

Olimpos Transfer

En Güzel Antalya Tatil Yerleri: Olimpos Antik Tarihi, Plajları ve Eşsiz Doğası. Antalya’nın güney sahillerinde Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti Olimpos’tur. Şehir adını 16 kilometre kuzeyindeki Toroslar'ın batı uzantılarından biri olan 2 bin 375 metre yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’ndan alır. Beydağları-Olympos Milli Parkı sınırları içindedır. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir. Birlik'te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru, hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Bugün köprünün bir ayağı yerinde durmaktadır. Güney kıyıda, Hellenistik Dönem'in çokgen örgülü duvarı ile yanındaki Roma ve Bizans onarımlarını işaret eden bölümü görülmektedir. Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları yer alır. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma onarımlı küçük tiyatro oldukça harap olup, girişin bir yanı iyi korunmuş durumdadır.

Antik Kent, Yanartaş, Çıralı ve çok daha fazlası… Antalya denilince akla gelen ilk isim Olimpos oluyor. Yaz turizminin en gözde beldelerinden bir tanesi olan Olimpos, doğa ile baş başa kalabileceğiniz ve denizin tadını kusursuz bir şekilde çıkartabileceğiniz özel bir yer… Antik Kent, tatilini tarihi dokuları keşfederek geçirmek isteyenlere kusursuz bir deneyim sunuyor. Henüz Olimpos’u keşfetmediyseniz çok şey kaçırdığınızı bilmeniz gerekiyor. Şimdi dilerseniz Olimpos’un tarihine hep birlikte göz atalım…

 

Olimpos Gezilecek Yerler

 

Olimpos Antik Kenti : Olimpos Beydağları Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti, antik Likya kentlerinden biri. Akdeniz’e açılan Olympos’un önemli bir liman kenti olduğu ve kentin ortasından geçen Olympos Çayı’nın gemilerin girdiği liman özelliğine sahip olduğu günümüze ulaşan arkeolojik verilerden anlaşılıyor.

Olympos, MÖ 168’de Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biriydi. MÖ 1. Yüzyılda Phaselis’le birlikte korsan Zeniketes’in kontrolü altındaydı. Korsan saldırılarından çok etkilenen ve fakirleşen kent, orta çağda toparlandı. Osmanlı’nın deniz hakimiyetiyle 15. yüzyılda terk edildi.

Olimpos Plajı

Olimpos Antik Kenti’nin sahil bölümü iri çakıl taşlı Olimpos Plajı‘na ev sahipliği yapıyor. Deniz kaplumbağaları caretta carettaların yumurtlama bölgesi olan plaj, Türkiye’nin en bakir, temiz, doğası korunmuş alanlarından biri.

Çıralı

Çıralı, Olimpos Sahili’ni paylaşan iki yerleşim yerinden biri. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı, nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama yeri olduğundan koruma altında. Sahilin hemen ardında bulunan köy dağınık bir yerleşime sahip. Narenciye ve meyve ağaçlarıyla bezeli bu bölgede çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor.

Çıralı yakınlarından Ulupınar Köyü, Kemer ilçesi sınırlarında. Yüzyıllık çınarların gölgesinde, serin suların aktığı bu yerleşim yeri Phaselis’ten sonra Tekirova’yı geçer geçmez önemli bir mola yeri. Yemyeşil ormanlarla çevrili köy, huzurlu bir durak.

Yanartaş

Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş, volkanik bir yamacın farklı noktalarında yılın her dönemi hiç sönmeden yanan ateş öbeklerine sahip. Antik bir patikadan yarım saatlik yürüyüşle ulaşılan Yanartaş’ın mitolojik bir öyküsü de var.

Antik çağdan bu yana hiç sönmediğine inanılan Yanartaş, 230 metre yükseklikteki kayalardan sızan ateşi ile büyüleyici bir yer. Antik çağda son nefesinde bile ağzından ateş püsküren bir varlığın yaşadığı düşünülen Yanartaş, Olimpos’un en gözde ziyaret yerlerinden.

Adrasan

Olimpos’un 8 km güneyinde yer alan Adrasan, Kumluca ilçesi sınırlarında. Musa Dağı’nın gölgesinde uzayan yay uzayan Akdeniz‘in en güzel kumsallarından birine sahip. 2 km’den fazla uzunluktaki Adrasan Koyu, Antalya’nın batısındaki kıyı şeritleri içinde en uzun olanlarından.

Asıl yerleşim yerinin sahilden 5 km batıda, deniz seviyesinden yüksek bir konumda olduğu Adrasan, etkileyici kumsalı ve komşusu Gelidonya Feneri ile biliniyor. Adrasan Deresi, kasabanın en çekici yeri. Derenin iki kıyısı geniş teraslı mekanlar ve otellerle dolu. Çok sayıda pansiyon ve otelin olduğu Adrasan, konaklamak için de en uygun yerlerden.

Olimpos Tahtalı Dağı

Yunan mitolojisinde Olympos Dağı, tanrıların evi olarak adlandırılıyor. Bu yüzden Anadolu ve Yunanistan coğrafyasında 20’ye yakın dağa Olimpos adı verilmiş. Olympos-Beydağları Sahil Milli Parkı içerisindeki 2,374 m yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın antik dönemdeki ismi de Olimpos’tu.

Olimpos Tahtalı Dağı’na ulaşmak için teleferik sistemi bulunuyor. 600 metre yüksekten binilen teleferikle 2,365 metreye kadar çıkılabiliyor. 10 dakikalık yolculuk sırasında unutulmayacak manzaraya doya doya bakabilirsiniz. Dağ çevresinde yamaç paraşütü de yapılıyor.

Antalya havalimanı Olimpos Arası mesafe Kaç km?

Antalya havalimanı olimpos arası mesafe 95 km ve olimpos transfer süresi sadece 1 saat 40 dakika sürmektedir.

Olimpos Transfer Hizmetlerinde Neden Biz

Olimpos Havalimanı transferi için CLK VIP TRANSFER ‘i tercih ettiğinizde, benzersiz ve lüks,konforlu size özel CLK VIP Transfer şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Olimpos Bölge Otelleri: